Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

 

The 2013-14 season was another successful year for the GBA Travel Program. Listed below are the teams that finished top 2 in the regular season or playoffs.  We also had 15 Gainesville players make the All FCYBL league teams, including 1 MVP. Two of our coaches also received MVC honors. Good job, and congratulations to all those listed below!!!

 
Boys 5th grade Division 2
League Runner Up, Regular Season Runner Up

Head Coach -  Eric Binkowski

Assistant Coach- Pat Walsh


Players

Elias Bakatsias

Matthew Binkowski

Julian davenport

Ryan Fyvie

Nathan George

Collin Krajewski

Cole Scott

Jack Walsh

Chad Watson

Reiss Whitaker 

Boys 8th grade Division 2
League Runner Up, Regular Season Champion


Head Coach – Tim Cook

Players
Alex Cook

Brad Harner

Matthew Lyman

Hunter Meade

Jake Michna

Joseph Pashiardis

Brian Rall

Joseph Villani

Grant Yates
 

Girls 5th grade Division 2
League Runner Up

Head Coach – Andrew Washington
Assistant Coach – Morgan Birge

 

Players
Madison Birge

Caitlin Blackman

Reese Burch

Raven Hunter

Hailey Kellogg

Destinee Marzett

Jo Raflo

Sadie Sahlberg

Kiley Smith

Reina Washington

Cayla Williams


 

Girls 6th grade Division 1
League Runner up, Regular season Runner up


Head Coach – Chris Chipps
Assistant Coach – Andrea Chipps


Players
Morgan Bynum

Olivia Chipps

Ashley Donohoe

Rocia Gayoso

Jeanine Halim

Simone Jefferson

Kathryn Jenks

Zoe Kanti

Kelly Luck

Skylar Morgan

 

Girls 6th grade Division 2
Regular Season Champion


Head Coach – Chip Deliee


Players
Brigid Burgess

Amanda Deliee

Nicole Javier

Sydney Leonard

Carrie McIntire

Molly Moran

Chelsea Mulkerin

Emily Schmall

Anna Velardi

Alyssa Williams

Brianna Wydajewski

 

Congrats to the following players for making the League MVP

Jordan Radford- Boys 6th Grade Division 1

 
Congrats to the following players for making the All-FCYBL team:
 
Trey Nelson - Boys 5th Grade Division 1

Chad Watson - Boys 5th Grade Division 2

Matt Binkowski- Boys 5th Grade Division 2

Chris Sonnenberg- Boys 7th Grade Division 2

Jay Villani- Boys 8th Grade Division 2

Hunter Meade- 8th Grade Division 2

Josephine Raflo- Girls 5th Grade Division 2

Reina Washington- Girls 5th Grade Division 2

Caitlin Blackman- Girls 5th Grade Division 2

Kathryn Jenks- Girls 6th Grade Division 1

Morgan Bynum- Girls 6th Grade Division 1

Alyssa Williams- Girls 6th Grade Division 2

Destiny Ramcharan- Girls 7th Grade Division 1

Savannah Nash- Girls 8th Grade Division 2

 

Congrats to the following coaches for making the League Most Valuable Coach

Al Ford- Boys 6th Grade Division 1

Tim Cook- Boys 8th Grade Division 2