Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
 

Congratulations to all GBA travel players on another successful season. Listed below are the teams that either finished 1st or 2nd in the regular season of the Fairfax County Youth Basketball Travel League (FCYBL) this past season. We also had 16 Gainesville players make the All FCYBL league teams, including 1 MVP.  Good job!!!
 
Boys 5th grade Division 2
League Runner Up, Regular Season Runner Up
Head Coach - John Henderson
Assistant Coach - Bruce Bauer
Players
Zachary Blue
Christian Stackpole
Kiernan Field
Lawton Henderson
Cooper Mason
Trey Bauer
Dawson Benoit
Jalen Powell
Ed Wagner
Ponzi Yumul
 
Boys 6th grade Division 1
League Runner Up, Regular Season Runner Up

Head Coach - Tank Parrish
Assistant Coach - PJ Heflin
Assistant Coach - James Jasper
Players
Ben Heflin
James Jasper Jr
Jalen Jasper
Devon Parrish
Trent Marchand
Marcus Taylor
Conor Needham
Joshua Oduro

Boys 8th grade Division 1
League Champion, Regular Season Runner Up

Head Coach - Brian Miller
Assistant Coach - Art Grace
Assistant Coach - Jason Knight
Players
Hudson Grace
Aman Belai
Cody Miller
Shonari Street
Jalen Gamble-Giampapa
Josh Delaney
Jamal Washington
Brayden Gault
Cameron Knight
 
Boys 8th grade Division 2
League Runner Up, Regular Season Runner Up

Head Coach - Todd Reigel
Assistant Coach - Bob Brower
Assistant Coach – Shaun Fyvie
Players
Otto Voettiner
Zac Lobo
Jackson  Brower
Grayson Reigel
Pay Fyvie
Sameem Jaghori
Cole Thibault
Max Lilek
Shawn Brooks
Monte Adadey


Girls 6th grade Division 2
League Runner Up, Regular Season Champion
Head Coach - George Soltys
Assistant Coach - Louis Jarvis
Players
Destiny Ramcharan
Taylor Jarvis
Cory Krajewski
Raigan Booker
Nicole Hargis
Hannah Karas
Kayla Soltys
Jenna Itayem
Naomi Hanton
 
Congrats to the following players for making the All-FCYBL team:
 
Avery Howard - Boys 5th Grade Division 1
Christian Stackpole - Boys 5th Grade Division 2
Trent Marchand - (MVP) Boys 6th Grade Division 1
Devon Parrish - Boys 6th Grade Division 1
Kojo Bonsu - Boys 7th Grade Division 1
Christian Nguyen - Boys 7th Grade Division 1
Braydon Gault - Boys 8th Grade Division 1
Cody Miller - Boys 8th Grade Division 1
Josh Delaney - Boys 8th Grade Division 1
Zac Lobo - Boys 8th Grade Division 2
Grayson Reigel - Boys 8th Grade Division 2
Kathryn Jenks - Girls 5th Grade Division 1
Taylor Jarvis - Girls 6th Grade Division 2
Destiny Ramcharan - Girls 6th Grade Division 2
Isiuwa Oghagbon - Girls 7th Grade Division 1
Megan Callahan - Girls 8th Grade Division 1